Grafų Zubovų giminė jau daugiau kaip du šimtmečius garsėja savo nuopelnais Lietuvai, jos kultūrai, švietimui, sveikatos priežiūrai. Plačiašakė Zubovų giminės veikla Lietuvoje tęsėsi ištisą epochą, per kurią Zubovai nuėjo ilgą ir sudėtingą istorijos kelią.
Zubovų giminę išaukštino Rusijos imperatorienė Jekaterina II (1729–1796), kuri Platonui Zubovui padovanojo didžiulius turtus Lietuvoje – Šiaulių ekonomiją, Plungės, Kretingos, Joniškio miestus ir dvarus. Tai ir buvo pirmasis garbingos ir įtakingos Zubovų giminės žingsnis į Lietuvą. Zubovai neapsiribojo vien gautomis valdomis, apsigyvenę Lietuvoje plėtė gautas teritorijas, fundavo ir vykdė statybas. Daugelis Zubovų valdų pamažu peraugo į rezidencijas.
Zubovų giminė, įleidusi šaknis Lietuvoje, paliko ryškų pėdsaką šalies kultūriniame, politiniame bei visuomeniniame gyvenime. Neabejotini Zubovų nuopelnai švietimo plėtojimo, mokslo propagavimo, mecenatystės srityse. Grafai Zubovai, nebijodami žandarų ir caro valdžios persekiojimų, rūpinosi lietuvių kultūros išlikimu ir plėtojimu, finansiškai ir moraliai rėmė kultūrinį Šiaulių krašto gyvenimą. Platono Zubovo valdas Lietuvoje paveldėjo brolis Dmitrijus Zubovas, kuris laikomas grafų Zubovų giminės Lietuvos šakos pradininku. Jo sūnaus Nikolajaus (Mikalojaus) Zubovo palikuonys susigiminiavo su Lietuvos bajorais, rėmė tautinį lietuvių judėjimą, pasižymėjo švietėjiška ir kultūrine veikla.
Šiaulių rajone grafams Zubovams priklausė Gruzdžių, Naisių, Ginkūnų, Aleksandrijos, Bubių, Miršiškės dvarai.
Šis maršutas skirtas suspėti atrasti, pamatyti, pažinti Grafų Zubovų istorinį palikimą Šiaulių rajone. Keliaujant maršrutu susipažinsite su išlikusiais grafų Zubovų laikmečio pastatais ar jų likučiais, pamatysite ne tik iščiustytų kampelių, bet ir istorine praeitimi dvelkiančių senų statinių.
Tai – laisvos formos maršrutas, kuriame galite nesivadovauti objektų eiliškumu, tad keliauk taip, kaip patogiausia tau.
Norintiems daugiau pažinti Grafų Zubovų istorinį palikimą Šiaurės vakarų Lietuvoje siūlome keliauti Plungės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos parengtu maršrutu „Grafų Zubovų istorinis kultūrinis palikimas Šiaurės vakarų Lietuvoje“. Parsisiųsti maršrutą
Atsiliepimai